Sanna Vainionpää Turun Taiteilijaseuran uudeksi toiminnanjohtajaksi

Lisätty 8.5.2019

Turun Taiteilijaseura ry:n uutena toiminnanjohtajana on aloittanut kuvataiteilija Sanna Vainionpää. Tehtävään nimitetty Vainionpää on toiminut aiemmin Turun Taiteilijaseurassa mm. toiminnanjohtajan sijaisena, näyttelykoordinaattorina sekä aktiivisesti hallituksen puheenjohtajana ja hallituksen jäsenenä usean vuoden ajan. Vainionpää on toiminut taiteen kentällä laajasti järjestötoiminnassa, taidepedagogina
sekä itsenäisenä taiteilijana. Hän on ollut mukana tuottamassa erilaisia taidekonsepteja ja -hankkeita sekä ollut mukana edistämässä kuvataiteilijoiden edunvalvontaa. Sanna Vainionpää vastaa tulevaisuudessa yhdistyksen toiminnan kehittämisestä vankalla osaamisellaan. Vainionpää aloitti tehtävässään 6.5.2019.
Turun Taiteilijaseuran puheenjohtaja Margarita Rosselló Ramón on hyvin iloinen valinnasta: ”Olemme todella tyytyväisiä saadessamme Sannan
toiminnanjohtajaksemme. Häneltä löytyy sitä ammatillista näkemystä taiteilijuudesta sekä monialaista kokemusta kulttuurikentältä jota juuri nyt tarvitsemme.”
Vainionpää näkee Turun Taiteilijaseuran ja koko nykytaiteen kentän tulevaisuuden myönteisenä ja kiinnostavana.
– Erityisesti Turun Taidehalli on tuonut uuden perspektiivin kuvataiteen kenttään toimintatavoiltaan ja vahvalla yhteistyöllä turkulaisten taideyhteisöjen sekä Turun kaupungin kanssa, Vainionpää kuvailee.
Vuoden alussa on tehty mittavia uudistuksia Turun Taiteilijaseuran toimintaan, kuten muutto Vanhalle Suurtorille yhdessä Valokuvakeskus Perin kanssa Turun Taidehalliin sekä Turun Taidelainaamon aloittaminen osana yhdistyksen toimintaa. Turun Taidehalli on Turun Taiteilijaseuran ja Valokuvakeskus Perin ylläpitämä visuaalisten taiteiden keskus. Turun Taidehalli tarjoilee yleisölle kiinnostavia nykytaiteen näyttelyitä. Näyttelytoiminnan lisäksi tiloissa toimivat Turun Taidelainaamo, valokuva-aiheinen kirjasto sekä taiteilijoille varattavissa oleva digityöhuone PeriLab. Taidehallin 3. kerroksen juhlasali on vuokrattavissa kaupunkilaisille ja yhteisöille erilaisten
tapahtumien ja juhlien pitopaikaksi.

kuva: Jussi Virkkumaa

Lisätietoja:
Turun Taiteilijaseura ry:n hallituksen puheenjohtaja Margarita Rosselló
Ramón (puheenjohtaja@turuntaiteilijaseura.fi)
Turun Taiteilijaseura ry:n toiminnanjohtaja Sanna Vainionpää
(turuntaiteilijaseura@turuntaidehalli.fi)